Biblioteka Psychologa: Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą nauronauki.
Ksiązka Alexa Korba odkrywa przed nami karty, jakimi gra sobie z nami depresja. Ujęcie neuronaukowe pozwala nam zrozumieć, jakie struktury w mózgu cierpią w depresji.
Jakim typem rodzicem jesteś? Poznaj 4 STYLE WYCHOWANIA
Styl wychowania będzie miał ogromny wpływ na całe życie Twojego dziecka. My już wiemy, który z nich najlepiej przygotowuje do trudów dorosłego życia. Przynajmniej w obecnych czasach.
Psychologiczne książki #1: ANTYRAK. Nowy styl życia. Recenzja.
W pierwszej recenzji psychologicznych książek omówię dzieło, które w ostatnich latach miało największy wpływ na moją świadomość w wielu kwestiach. Gdy martwiłem się o swoje zdrowie, książka przyniosła mi w pewnym sensie ukojenie i wiedzę, że nie musimy pozostać bezradni wobec kryzysu zdrowotnego, a on sam może sprawić, że zaczniemy bardziej doceniać życie w nas oraz wokół nas. Stało się to oczywiście dzięki dużej dawce wiedzy zawartej w książce, choć nie byłoby to możliwe, gdyby nie świetny styl pisarski autora, który otwiera przed czytelnikami bardzo osobisty świat.
11 mitów o depresji, o których wciąż mówimy za mało
Poznaj 11 mitów na temat depresji.
Samospełniająca się przepowiednia (efekt Golema, efekt Pigmaliona)
Poruszam tematykę samospełniającej się przepowiedni. Nasze przekonania potrafią mieć sprawczą moc, co nie zawsze daje pozytywne rezultaty. Możemy jednak dobrze wykorzystać to zjawisko.
Znikające dzieci - nastoletnia depresja. Jak chroniczny stres wyniszcza mózg.
Chroniczny stres zmienia funkcjonowanie naszego mózgu i sprawia, że możemy powoli znikać. Depresja to podstępna choroba, dlatego świadomość jej mechanizmów jest tak ważna.
Ted Bundy poznawał ofiary po sposobie chodzenia. Jak to możliwe?
Czy psychopaci potrafią rozpoznać ofiarę po sposobie chodzenia? Jeżeli zainteresował Cię ten temat, obejrzyj wideo na YouTube lub przesłuchaj podcastu.
Psycholog o "Patointeligencji" (analiza okresu dorastania na podstawie utworu)
Utwór Maty Patointeligencja wzbudził pod koniec zeszłego roku spore kontrowersje, a chciałbym dodać do niego swoje psychologiczne refleksje. Głownie o okresie dorastania i zmaganiach młodych osób, które muszą ten okres przejść.
Oczami Psychologa dla ofeminin.pl
FOMA, kiedy "poczucie wartości ucieka z butelką wody wypitą na kacu". Piramida korzystania z urządzeń elektronicznych przez dzieci. Na co pozwalać częściej, a na co wcale? Żyjemy w niezdrowej strefie ciszy – wszędzie wymagamy milczenia, a świat wychodzi nam naprzeciw. Dlaczego kobiety w bajkach były dla siebie takie okropne? "Niektóre po gwałcie zjadły z nim śniadanie" – Polki opisują swoje historie na Instagramie. Macierzyństwo "ogłupia", ale tylko na chwilę – mommy brain to nie mit? "Zorientowałam się, że jestem w związku ze swoją matką": emocjonalne kazirodztwo na linii rodzic – dziecko bywa ukryte. Link
Oczami Psychologa w Pytanie Na Śniadanie
Jakiś czas temu miałem okazję być gościem w TVP 2 i wziąć udział w program „Pytanie na śniadanie”. Materiał zobaczysz poniżej.