Znikające dzieci - nastoletnia depresja. Jak chroniczny stres wyniszcza mózg.

Przewlekły stres dosłownie wyniszcza Twój mózg i może skutkować m.in. depresją. Wiemy to, odkąd dysponujemy metodami neuroobrazowania mózgu.
Narażenie na ciągły stres uszkadza korę przedczołową, hipokamp oraz doprowadza do powiększania się ciał migdałowatych. Zaburza również powstawanie i plastyczność neuronów.
Jeżeli Cię to interesuje, zapraszam Cię do obejrzenia materiału w formie wideo lub przesłuchania podcastu.
Literatura:
Biała G. (2007). Pamięć a uzależnienia lekowe: rola kalcyneuryny i hipokampa. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 199-203.
Sowa J., Hess G. (2015). STRES A PLASTYCZNOŚĆ MÓZGU. Wszechświat, t. 116, nr 1–3/2015

Psycholog o "Patointeligencji" (analiza okresu dorastania na podstawie utworu)
Utwór Maty Patointeligencja wzbudził pod koniec zeszłego roku spore kontrowersje, a chciałbym dodać do niego swoje psychologiczne refleksje. Głownie o okresie dorastania i zmaganiach młodych osób, które muszą ten okres przejść.

Psychologiczne książki #1: ANTYRAK. Nowy styl życia. Recenzja.
W pierwszej recenzji psychologicznych książek omówię dzieło, które w ostatnich latach miało największy wpływ na moją świadomość w wielu kwestiach. Gdy martwiłem się o swoje zdrowie, książka przyniosła mi w pewnym sensie ukojenie i wiedzę, że nie musimy pozostać bezradni wobec kryzysu zdrowotnego, a on sam może sprawić, że zaczniemy bardziej doceniać życie w nas oraz wokół nas. Stało się to oczywiście dzięki dużej dawce wiedzy zawartej w książce, choć nie byłoby to możliwe, gdyby nie świetny styl pisarski autora, który otwiera przed czytelnikami bardzo osobisty świat.

Psychopaci poznają ofiary po sposobie chodzenia? "Radar wykrywający ofiary."
W latach 70-tych wspomniał o tym Ted Bundy w jednym z wywiadów. Uznał, że poznawał swoje ofiary właśnie po sposobie, w jakim się poruszają. Okazuje się, że faktycznie osoby o wyższym wskaźniku psychopatii potrafią rozpoznać bezbronność po sposobie chodzenia.