To jest seria Psychologiczne Książki czyli recenzje książek, które warto przeczytać Oczami Psychologa.

Poniżej znajdziesz wersję wideo recenzji.

Gdy weźmiesz do ręki książkę do pt.: „Antyrak. Nowy styl życia.” i zobaczysz na okładce zdanie

„Rak tkwi uśpiony w każdym z nas. Od nas zależy, czy zdołamy się przed nim obronić”

możesz uznać, że jest to książka poświęcona tylko nowotworom złośliwym.

Jednak książka oferuje znacznie więcej, bowiem porusza wszystkie najważniejsze aspekty naszego zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego.

Pokazuje nam trudne uczucia i emocje autora, który w bardzo młodym wieku stał się pacjentem onkologicznym.

Daje nam też bardzo szeroką wiedzę o odżywianiu, więc z pewnością to pozycja dla każdego, kto choć trochę zajmuje się odżywianiem bądź chce być bardziej świadomy w tej kwestii.

Otrzymujemy też wiele interesujących badań z zakresu przeciwdziałania stresowi, radzenia sobie z traumami i korzystania z technik relaksacji.

W książce możemy też poznać wiele ciekawostek onkologicznych oraz wyjaśnienie w bardzo ciekawy sposób, jak dochodzi do powstawania złośliwych komórek raka. To w jaki sposób żyjesz, ma wpływ na to, jak silnie walczą o Ciebie m.in. komórki zwane naturalnymi zabójcami, które niczym obracająca się wieżyczka czołgu, atakują bakterie, wirusy czy właśnie nowe komórki raka.

A całe dzieło ma wysoką wartość merytoryczną, ponieważ autor powołuje się na wiele badań z najważniejszych, światowych ośrodków naukowych i czasopism.

Taka awersja ludzi do trudnych tematów choroby, w tym tematyki nowotworów złośliwych to też nic dziwnego, bo słowo "rak" czy cytat w stylu "jak wzmocnić swój organizm w walce z rakiem" powoduje, że nasz mózg może się w pewnym sensie buntować, bo trzeba skonfrontować z trudnym tematem choroby i również pomyśleć o własnej śmiertelności.

Nie da się ukryć, że po prostu, jeśli nie martwiłeś się nigdy o swoje zdrowie, bądź nie spotkałeś się z ciężką chorobą u siebie bądź kogoś bliskiego to dość ciężko będzie Ci po tą lekturę sięgnąć. No i właśnie to byłaby wielka szkoda!

Bo uwierz mi, że jesteś w targecie w tej książki. Ja, Ty i wszyscy ludzie, którzy są beneficjentami zachodniego stylu życia. Po tej lekturze zrozumiesz, że zarówno Ty czy ja, gdybyśmy dziś otrzymali diagnozę nowotworu złośliwego, nie moglibyśmy być zaskoczeni.

Ale kim jest autor David Servan-Schreiber i dlaczego napisał tą książkę?

David Servan-Schreiber urodził się w Paryżu. Lekarzem i neurologiem został w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie w Pittsburghu.

"Pewnego dnia, jeden z pacjentów nie stawił się na badania w ramach prowadzonych przede mnie eksperymentów z tomografem. W rezultacie sam poddałem się badaniu. W ten sposób odkryłem u siebie raka mózgu. Książka, którą napisałem, to książka, której mi brakowało w moich zmaganiach z chorobą."

Na co stawiasz w swoim życiu?

Historia Davida oraz innych osób, które usłyszały, że ich życie „termin przydatności” może skłonić nas do refleksji nad własnym życiem. Co ciekawe, życie każdego z nas ma termin przydatności, jednak osoby, które dowiedziały się, że są chore są tego bardziej świadome. Taka sytuacja sprawia, że możesz spróbować odpowiedzieć sobie na pytania, Czy jesteś w miejscu, w którym chciałeś być? Zrobiłeś rzeczy, o których marzyłeś? Czy spędziłeś czas, z osobami, które naprawdę kochasz?

Jak pisze sam autor:

„Dopóki nie otrzemy się o śmierć, życie wydaje się nie mieć granic i właśnie tak wolimy o nim myśleć. Wydaje się, że zawsze będziemy mieć czas na szukanie szczęścia. (…) Rak niekiedy leczy tą dziwną krótkowzroczność, ten taniec wahań. Ujawniając krótkość życia, diagnoza może przywrócić jego prawdziwy smak.”

David zaczął wartościować swoje życie i oczywiście bać się śmierci. Naturalnym jest dla człowieka niedopuszczanie myśli o własnej śmierci i o tym, że nasz czas jest ograniczony.

Z jednej strony nie musimy konfrontować się z przykrymi uczuciami. Z drugiej strony nie będąc do końca świadomymi, możemy poświecić czas na coś, co de facto nie ma w szerszej perspektywie znaczenia. Czasem zaskakuje mnie, jak bardzo ludzie są zszokowani, że ich życie dobiegnie końca. Niby wszyscy to wiemy, ale dopiero w momencie diagnozy, wielu zaczyna doceniać życie. Dlaczego nie zacząć robić tego teraz?

Nie chodzi mi oczywiście o to, żebyśmy myśleli, że zaraz umrzemy. Możesz żyć jeszcze dekady, ale gdyby się okazało, że czasu zostało niewiele, no właśnie.

Realna obecność w życiu.

Autor uświadamia nam też, jak ważna jest realna obecność w życiu. Nasza cywilizacja jest mocno skupiona na celu. Gdy pojawia się problem, często szukamy rozwiązań. Staram się coś z tym zrobić, doradzić. Równie ważne jest po prostu bycie razem w trudnej chwili, okazanie zrozumienia i wsparcia.

W książce możemy przeczytać o historii pacjentki doktora Davida Spiegela.

Doktor David Spiegel opowiada historię swojej pacjentki, dyrektorki, której mąż był szefem innej firmy. Oboje byli pracoholikami. Przywykli szczegółowo informować się wzajemnie o wszystkim, co się wydarzyło. Gdy ona zachorowała, długo rozmawiali o możliwych sposobach leczenia, ale niewiele mówili o swoich wewnętrznych przeżyciach. Pewnego dnia była tak wyczerpana po kolejnej chemioterapii, że upadła w salonie na dywan i nie potrafiła wstać. Po raz pierwszy w historii ich małżeństwa się rozpłakała.

„Niezależnie od tego, co mówiłem, czuła się jeszcze gorzej – wspomina jej mąż. – Nie wiedziałem, co zrobić, więc położyłem się obok niej i też się rozpłakałem. Sądziłem, że zupełnie ją zawiodłem, ponieważ nie potrafiłem nic zrobić, żeby poczuła się lepiej. W rzeczywistości jednak właśnie to jej pomogło – gdy już przestałem próbować coś zrobić”.

Bardzo istotne jest w zasadzie przy każdej sytuacji, która jest dla nas trudna, to pogodzenie się z nią. To może nas w pewnym sensie wyzwolić i sprawić, że zaczniemy coś robić z tym, co nas boli, z tym, czego się boimy.

Tak stało się również w przypadku autora.

Stało się coś, co było równocześnie zdumiewające i niezrozumiałe. Od tej chwili nie byłem już jak sparaliżowany. To było oczywiste, tak, to było możliwe. To stanowiło element ludzkiego doświadczenia. Wielu innych przeżyło to przede mną, nie byłem kimś wyjątkowym.

Wpływ stresu na stan zdrowia.

Nie da się ukryć, że stan naszego umysłu ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Przewlekły stres może prowadzić do depresji, o czym wspominałem w odcinku dotyczącym nastoletniej depresji, jednak niestety to nie jedyne negatywne jego działanie.

Badania pokazują, że znaczna część kobiet, u których wykryto raka, jest przekonana, że choroba pojawiła się w wyniku poważnego stresu takiego jak aborcja, rozwód, choroba dziecka lub utrata pracy, na której bardzo im zależało.

Co niezwykle interesujące, nie sam stres jest w tym przypadku najważniejszy, ale to czy towarzyszy nam bezradność, ponieważ gdy jesteśmy pod wpływem stresu, ale wiemy co możemy zrobić, by poprawić swoją sytuację, to nie jest już tak źle.

Długotrwałe poczucie bezradności może dać szybszy impuls do rozwoju m.in. choroby nowotworowej. Potwierdzają to historie pacjentów onkologicznych. Martin Seligman przeprowadził ciekawe badania na szczurach. Zwierzętom wstrzyknięto komórki raka, które powodowały chorobę u 50% populacji. Te które zachorowały podzielono na 3 grupy.

Jedną grupą, kontrolną, nie manipulowano, to znaczy że w żaden sposób nie wpływano na ich zachowanie. Druga grupa otrzymywała lekkie wstrząsy elektryczne i nie miała możliwości ich unikania. Trzecia grupa z kolei otrzymywała lekkie wstrząsy elektryczne, których mogła unikać, ucząc się naciskania na odpowiednią dźwigienkę w klatce.

Jakie były wyniki?

Szczury które były poddawane wstrząsom i miały możliwość ich unikania, zwalczały raka nawet silniej niż szczury, które w ogóle nie były poddawane wstrząsom. A szczury, które nie miały możliwości unikania wstrząsów, umierały znacznie częściej. Bezradność przyspiesza rozwój choroby.

W książce znajdziemy wiele skutecznych metod, które pozwalają nam radzić sobie w takich sytuacjach.

Autor wskakuje tutaj wiele metod, dzięki którym możemy poprawić swój stan psychiczny.

"Bardzo ważne jest poradzenie sobie z traumatycznymi wspomnieniami, sprawami, które być może od lat wewnętrznie nas męczą."

Zdaję sobie sprawę, że medytacja może być wziąć powodem do śmiechu, ale joga i medytacja są już powszechnie stosowanym metodami, które pozwalają pacjentom wrócić do zdrowia.

Pomagają w tym również techniki relaksacji jak joga czy medytacja.

Rzetelnych danych, które potwierdzają skuteczność takich metod jest bardzo wiele. Mamy sporo sposobów, aby chronić nasze emocje i odzyskać wewnętrzny spokój.

Inne spojrzenie na żywność.

Przed lekturą tej książki wydawało mi się, że wiem sporo o żywności i stylu życia, jakie prowadzimy, tzn. wydawało mi się, że wiem sporo o zdrowym stylu życia. Choć część się faktycznie pokryła, to jednak pewna część wiedzy była dla mnie zaskoczeniem. Po prostu z pewnych rzeczy nie zdawałem sobie sprawy.

Uważam też, że sporo osób, które zajmują doradzeniem się w kwestii zdrowego żywienia, mogłoby po tą lekturę sięgnąć.

"To co jemy jest równie ważne jak to skąd to jedzenie pochodzi (Jak zostało wyhodowane, jaką drogę przebyło na Twój talerz)".

Nawet gdy weźmiemy korzystne dla naszego zdrowia produktu to i tak w zależności od sposobu karmienia zwierząt czy uprawiania roślin, skład chemiczny tego pożywienia może się różnić.

Takich faktów, które otwierają szeroko oczy, znajdziesz w książce bardzo wiele i będziesz mogła/mógł wyrobić sobie własne zdanie

Książka terapeutyczna. Książka, która jest wsparciem.

Książka zmieniła moje postrzeganie choroby nowotworowej oraz po prostu kryzysu związanego ze stanem zdrowia. Dziś już wiem, dokąd mogę sięgnąć, by znaleźć pewnego rodzaju wsparcie. Nie jesteśmy zupełnie bezradni wobec diagnozy i możemy wiele zrobić, by w samej chorobie znaleźć jakiś sens i pomóc swojemu organizmowi walczyć. Możemy też już teraz zacząć żyć bardziej świadomie, dbając o siebie i życie wokół nas.

Książka otwiera również oczy na wiele spraw, o których wcześniej nie myśleliśmy.

Indywidualna sytuacja autora.

Musimy też wziąć pod uwagę, że David Servan-Schreiber miał jednak dostęp do najlepszych lekarzy i sposobów leczenia. We Francji opieka medyczna stoi na wyższym poziomie niż w Polsce. W dodatku sam był lekarzem (neuropsychiatrą) i znanym już wtedy naukowcem. Mimo to nadal uważam, że ta książka ma niesamowitą wartość.

Książka w tym momencie cena książki zaczyna się od 23,87 zł, co nie jest wygórowaną ceną za tak wartościową książkę. Link do książki znajdziesz w opisie filmu.

Link

A jakie są Twoje refleksje związane z poruszanym tematem? Być może już czytałeś książkę i możesz napisać o niej kilka zdań.

Daj znać w komentarzu.

Literatura: D. Servan-Schreiber, Antyrak. Nowy styl życia, tłum. P. Amsterdamski i G. Kołodziejczyk, Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, Warszawa 2008