Biblioteka Psychologa: Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą nauronauki.
Dlaczego warto przeczytać tą książkę?
- dostarcza nam niezwykle ważne informację z zakresu neuronauki o depresji.
- zawiera porady, w jaki sposób możemy sobie pomóc w depresji (lub/i pomóc najbliższym) – oczywiście z małym zastrzeżeniem, bo osoba w ciężkiej depresji może nie być w stanie przez nią przebrać, jednak jeżeli jest blisko tak chorej osoby, to otrzymasz niezbędną wiedzę o chorobie i wskazówki, jak jej pomagać,
- książka ma solidne podstawy naukowe, a jest napisana przystępnym językiem – to sprawia ma ogromną wartość merytoryczną.
Jakieś minusy?
Lektura może być czasami ciężka dla osób, które nie miały styczności z nazewnictwem różnych obwodów mózgowych i ogólną tematyką neuronaukową. Mimo to – na pewno warto po nią sięgnąć. Zawsze to nowa, świeża wiedza, która po prostu Ci się przyda.
Korb A., Równia wznosząca - jak pokonać depresję z pomocą neuronauki, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2019.
Link do książki: Link
Samospełniająca się przepowiednia (efekt Golema, efekt Pigmaliona)
Poruszam tematykę samospełniającej się przepowiedni. Nasze przekonania potrafią mieć sprawczą moc, co nie zawsze daje pozytywne rezultaty. Możemy jednak dobrze wykorzystać to zjawisko.
Psychologiczne książki #1: ANTYRAK. Nowy styl życia. Recenzja.
W pierwszej recenzji psychologicznych książek omówię dzieło, które w ostatnich latach miało największy wpływ na moją świadomość w wielu kwestiach. Gdy martwiłem się o swoje zdrowie, książka przyniosła mi w pewnym sensie ukojenie i wiedzę, że nie musimy pozostać bezradni wobec kryzysu zdrowotnego, a on sam może sprawić, że zaczniemy bardziej doceniać życie w nas oraz wokół nas. Stało się to oczywiście dzięki dużej dawce wiedzy zawartej w książce, choć nie byłoby to możliwe, gdyby nie świetny styl pisarski autora, który otwiera przed czytelnikami bardzo osobisty świat.
Biblioteka Psychologa: Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą nauronauki.
Ksiązka Alexa Korba odkrywa przed nami karty, jakimi gra sobie z nami depresja. Ujęcie neuronaukowe pozwala nam zrozumieć, jakie struktury w mózgu cierpią w depresji.