Znikające dzieci - nastoletnia depresja. Jak chroniczny stres wyniszcza mózg.

Przewlekły stres dosłownie wyniszcza Twój mózg i może skutkować m.in. depresją. Wiemy to, odkąd dysponujemy metodami neuroobrazowania mózgu.
Narażenie na ciągły stres uszkadza korę przedczołową, hipokamp oraz doprowadza do powiększania się ciał migdałowatych. Zaburza również powstawanie i plastyczność neuronów.
Jeżeli Cię to interesuje, zapraszam Cię do obejrzenia materiału w formie wideo lub przesłuchania podcastu.
Literatura:
Biała G. (2007). Pamięć a uzależnienia lekowe: rola kalcyneuryny i hipokampa. Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 199-203.
Sowa J., Hess G. (2015). STRES A PLASTYCZNOŚĆ MÓZGU. Wszechświat, t. 116, nr 1–3/2015

Znikające dzieci - nastoletnia depresja. Jak chroniczny stres wyniszcza mózg.
Chroniczny stres zmienia funkcjonowanie naszego mózgu i sprawia, że możemy powoli znikać. Depresja to podstępna choroba, dlatego świadomość jej mechanizmów jest tak ważna.

Niezdiagnozowane ADHD. 5 dalekosiężnych konsekwencji.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) może kojarzyć się nam się z dziećmi, które mają problemy z impulsywnością, zdolnością skupienia i ogólnymi trudnościami w życiu szkolnym. Wielu dorosłych jednak również zmaga się, najczęściej nieświadomie, z wieloma konsekwencjami niewykrytego zaburzenia oraz trudności z nim związanych. Brak właściwego podejścia do tematu prowadzi do wielu dalekosiężnych konsekwencji. Kluczowa jest właściwa diagnoza i wsparcie. Twoje życie oraz życie wielu osób może mieć po prostu lepszą jakość, jeśli poznacie swoje indywidualne cechy, zdolności i trudności, które w niektórych przypadkach mogą nawet zaletami.