Czy toksyczny (narcystyczny) partner lub partnerka celowo wybiera „słabe” osoby w związkach?
Repertuar doboru drugiej połówki jest bardzo szeroki i często jest zupełnie odwrotnie. Osoby silnie narcystyczne wybierają osoby, które moglibyśmy określić jako „silne”, czyli zaradne, dbające o siebie i otoczenie oraz posiadające liczne, pozytywne cechy.
Dlaczego toksyczni (narcystyczni) partnerzy wybierają „silne” osoby?
• Aby wykorzystywać pozycję i wizerunek partnera by uzyskać społeczny podziw i karmić swoje próżne ego, szczególnie w przypadku narcyzmu wielkościowego,
• Żerować na sile partnera szczególnie w przypadku narcyzmu wrażliwego,
• Niezależnie od typu narcyzmu, po prostu lgną to tego, czego im brakuje, a później niszczą w Tobie to, czego im brakuje.
Jakie strategie manipulacyjne stosują toksyczni (narcystyczni) partnerzy?
Szantaż emocjonalny, wpędzanie w poczucie winy, gaslighting, pranie mózgu – to tylko niektóre ze strategii stosowanych przez narcystyczne osoby. Po pokazaniu się z czarującej lub życzliwej strony, toksyczna osoba sukcesywnie uruchamia w tobie sposób myślenia, że jesteś słaba lub słaby i że nie zasługujesz na nic więcej, niż to co wspaniały „toksyk” lub „toksyczka” ma dla Ciebie do zaoferowania. Dlatego możesz mieć wrażenie, że jesteś słaba lub słaby, bo manipulacje i przemoc psychiczna właśnie to myślenie mają w tobie uruchomić.
ZPP #1 Czym jest DEPRESJA? NEURONAUKA o DEPRESJI.
W pierwszym odcinku podcastu wracamy do tematyki depresji, w którym odpowiemy sobie wstępnie na pytania dotyczącego tego, czym jest ta podstępna choroba.
Znikające dzieci - nastoletnia depresja. Jak chroniczny stres wyniszcza mózg.
Chroniczny stres zmienia funkcjonowanie naszego mózgu i sprawia, że możemy powoli znikać. Depresja to podstępna choroba, dlatego świadomość jej mechanizmów jest tak ważna.
Biblioteka Psychologa: Równia wznosząca. Pokonaj depresję z pomocą nauronauki.
Ksiązka Alexa Korba odkrywa przed nami karty, jakimi gra sobie z nami depresja. Ujęcie neuronaukowe pozwala nam zrozumieć, jakie struktury w mózgu cierpią w depresji.