Co dzieje się ze snem w depresji? 

Wiemy, że osoby w depresji cierpią z powodu złego snu i nie chodzi tu tylko o problem z zaśnięciem, bezsenność czy przerywany sen. Chodzi również o to, że nawet jeśli już śpią, sen ten jest niskiej jakości i nie spełnia bardzo ważnej dla człowieka funkcji – nie daje wystarczającej dawki odpoczynku. Wydaje się, w pewnym sensie zły sen jest zarówno przyczyną, jak i skutkiem depresji. Depresja jako choroba wymaga odpowiedniego leczenia i choć żaden artykuł nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, w jaki sposób może podjąć próbę poprawy swojego snu. 

Jak poprawić swój sen? 

1. Unikaj jasnego światła po zmierzchu. 

Kontakt z jasnym światłem w nocy zaburza wydzielanie melatoniny. Jeżeli musisz koniecznie korzystać z urządzeń, staraj się to robić jak najkrócej i włącz tryb nocny. 

2. Zadbaj o komfortowe warunki do snu. 

Postaraj się, aby w Twojej sypialni nie było działających urządzeń, hałasu czy przykrego zapachu. Choć jesteś we śnie, Twój mózg nie przestaje działać i musi wszystkie te sygnały analizować. Jeżeli nie masz możliwości spania w spokoju, możesz włączyć odgłos białego szumu (często pomaga usypiać dzieci – przykład znajdziesz w opisie) lub odgłosy natury, ptaków, wodospadów. Przykład aplikacji z takimi dźwiękami znajdziesz również w opisie. 

3. Staraj się mieć kontakt ze słońcem w ciągu (nawet w pochmurne dni). 

Naturalne światło słoneczne w ciągu dnia pomaga regulować Twój sen. Zwiększa działanie serotoniny, zmniejsza ból i zasila Twój układ odpornościowy. Jeżeli przebywasz w zamkniętych pomieszczeniach (biuro, siłownia) staraj się przebywać blisko okna, jeśli to tylko możliwe. Oczywiście musimy uważać by nie przebywać na ostrym słońcu zbyt długo. 

4. Nie rozluźniaj się alkoholem przed snem. 

Alkohol zakłóca prawidłowy sen, a regularnie spożywanie zwiększa ryzyko uzależnienia. Jeżeli regularnie pijesz alkohol, jego działanie z czasem staje się coraz słabsze. 

5. Staraj się wykorzystywać do snu tylko jedno pomieszczenie. Idealnie, jeśli możesz sobie pozwolić na sypialnię. 

Warto stworzyć również coś w rodzaju "rytuału" przed pójściem spać. Nasze mózgi dawniej były lepiej „nastrojone” i zmierzch zwiastował zbliżający się sen. Dzisiejsze zmiany w życiu, oglądanie telewizji, korzystanie z technologii sprawia, że nasz mózg nie do końca wie, kiedy przygotować się na sen, co może skutkować problemami z zaśnięciem i pogorszeniem jakości. 

6. Ważne jest, aby w miarę możliwości sen był nieprzerywany i trwał około 8 godzin. 

Sen ma określone fazy, dlatego niezamierzone przerwy utrudniają nam uzyskanie m.in. odpowiedniej dawki relaksu. 

 7. Aktywność fizyczna w ciągu dnia również pomoże Ci uregulować sen. 

Ruch, najlepiej na świeżym powietrzu świetnie wpływa na cały organizm. Oczywiście nie jest idealnym lekiem na wszystko. To byłoby zbyt proste, ale z pewnością zwiększenie aktywność potrafi wnieść sporo pozytywnych zmian w naszym organizmie.

Jeżeli chciał(a)bys podzielić się swoją historią, dodać do tematu właśne doświadczenia lub jesteś ekspertem i chciał(a)byś dodać właśne wnioski, napisz do mnie na wojciech@oczamipsychologa.pl lub poprzez wiadomość w mediach społecznościowych, np. na Instagramie lub Facebooku. Linki znajdziesz w prawym górnym rogu.