Czy toksyczny (narcystyczny) partner lub partnerka celowo wybiera „słabe” osoby w związkach?
Repertuar doboru drugiej połówki jest bardzo szeroki i często jest zupełnie odwrotnie. Osoby silnie narcystyczne wybierają osoby, które moglibyśmy określić jako „silne”, czyli zaradne, dbające o siebie i otoczenie oraz posiadające liczne, pozytywne cechy.
Dlaczego toksyczni (narcystyczni) partnerzy wybierają „silne” osoby?
• Aby wykorzystywać pozycję i wizerunek partnera by uzyskać społeczny podziw i karmić swoje próżne ego, szczególnie w przypadku narcyzmu wielkościowego,
• Żerować na sile partnera szczególnie w przypadku narcyzmu wrażliwego,
• Niezależnie od typu narcyzmu, po prostu lgną to tego, czego im brakuje, a później niszczą w Tobie to, czego im brakuje.
Jakie strategie manipulacyjne stosują toksyczni (narcystyczni) partnerzy?
Szantaż emocjonalny, wpędzanie w poczucie winy, gaslighting, pranie mózgu – to tylko niektóre ze strategii stosowanych przez narcystyczne osoby. Po pokazaniu się z czarującej lub życzliwej strony, toksyczna osoba sukcesywnie uruchamia w tobie sposób myślenia, że jesteś słaba lub słaby i że nie zasługujesz na nic więcej, niż to co wspaniały „toksyk” lub „toksyczka” ma dla Ciebie do zaoferowania. Dlatego możesz mieć wrażenie, że jesteś słaba lub słaby, bo manipulacje i przemoc psychiczna właśnie to myślenie mają w tobie uruchomić.
Oczami Psychologa w Pytanie Na Śniadanie
Jakiś czas temu miałem okazję być gościem w TVP 2 i wziąć udział w program „Pytanie na śniadanie”. Materiał zobaczysz poniżej.
Psychologiczne książki #1: ANTYRAK. Nowy styl życia. Recenzja.
W pierwszej recenzji psychologicznych książek omówię dzieło, które w ostatnich latach miało największy wpływ na moją świadomość w wielu kwestiach. Gdy martwiłem się o swoje zdrowie, książka przyniosła mi w pewnym sensie ukojenie i wiedzę, że nie musimy pozostać bezradni wobec kryzysu zdrowotnego, a on sam może sprawić, że zaczniemy bardziej doceniać życie w nas oraz wokół nas. Stało się to oczywiście dzięki dużej dawce wiedzy zawartej w książce, choć nie byłoby to możliwe, gdyby nie świetny styl pisarski autora, który otwiera przed czytelnikami bardzo osobisty świat.
ZPP #1 Czym jest DEPRESJA? NEURONAUKA o DEPRESJI.
W pierwszym odcinku podcastu wracamy do tematyki depresji, w którym odpowiemy sobie wstępnie na pytania dotyczącego tego, czym jest ta podstępna choroba.